• Vaše 2% z dane z príjmu, ktoré venujete Občianskemu združeniu Medvedík pracujúcemu pri ZŠ Turie, prispejú k skvalitneniu vyučovacieho procesu našich detí – čiastočná úhrada korešpondenčných súťaží, lyžiarsky výcvik, doprava na divadelné predstavenia a iné vzdelávacie a kultúrne podujatia, vybavenie priestorov školy a okolia.
          • Deň peňazí

Výlet do vesmíru

Dnes naši žiaci 1. stupňa absolvovali výlet do vesmíru. Ale vôbec to nebolo také ľahké – nastúpiť do rakety a odletieť. Po návšteve cestovnej kancelárie Bublinka, kde im boli ponúknuté rôzne výlety do vesmíru, si museli na výlet zarobiť. Stali sa na chvíľu zamestnancami firmy Fabrika na peniaze, kde si použitím svojich rozumových schopností, postrehu, ale aj manuálnu činnosťou zarobili peniaze. V učtárni im pani účtovníčka vypísala šek na hrubú mzdu, s ktorým museli navštíviť daňový úrad. Tu zistili, že nie všetky peniaze, ktoré zarobili, si môžu nechať. Pán daňovník im odpočítal daň a vypísal šek na čistú mzdu. Následne sa odobrali do banky, kde si chceli vybrať peniaze – osobne alebo z bankomatu. Bankoví úradníci im vysvetlili, aká je banka inštitúcia a prečo je dôležité uložiť si svoje úspory do banky. Tiež to, ako sa správať zodpovedne a chrániť si peniaze. Naučili

• Bábky v podkroví

20.marca 2024 navštívila 3.A s 3.B Rosenfeldov palác v Žiline. Žiaci sa zoznámili s bábkami, ktoré strážia podkrovie v paláci po celý rok. Kedysi bábky hrali v bábkovom divadle v rôznych rozprávkových príbehoch a dnes si užívajú dôchodok a zdobia najvyššie poschodie.

Táto stála expozícia zaujala aj zaujímavým výkladom, v ktorom sa deti dozvedeli názvy bábok ako napr. marionety, maňušky, javajky. Zaujalo ich aj tzv. čierne divadlo. S bábkami si mohli zahrať aj tieňové divadielko, maňuške prepožičať svoj hlas či poprechádzať sa s marionetou. V tvorivej dielni na prízemí si vyrobili aj svoje vlastné papierové bábky.

• Okresný turnaj vo vybíjanej dievčat

Vo štvrtok 21.3.2024 sme sa zúčastnili turnaja vo vybíjanej. Našu školu reprezentovali vybrané žiačky VII., VI. A V. ročníka. Hrací systém turnaja nám umožnil odohrať štyri zápasy. V každom z nich bolo evidentné zlepšenie hry a taktiky tímu. V posledných dvoch zápasoch sme dokázali vybiť po 6 hráčok súperov, čo predstavovalo cenné body, ktorých sme spoločne nazbierali 19. Dievčatá získali cenné skúsenosti a motiváciu do ďalšieho tréningu.

• Okresný turnaj vo florbale chlapcov

Vo štvrtok 14.3.2024 sme sa zúčastnili chlapčenského turnaja vo florbale. V našej skupine sme si zmerali sily s troma súpermi. Aj napriek tomu, že sa nám nepodarilo postúpiť do ďalších bojov, hodnotíme veľmi pozitívne zápal našich hráčov pre hru a schopnosť hrať naplno až do záverečného hvizdu rozhodcu. Najlepším strelcom nášho tímu bol Patrik Šupina zo VII. triedy. Ďakujeme chlapcom za vzornú reprezentáciu školy v duchu fair play.

• Kurz pohybových aktivít prírodnom prostredí

Tohtoročná zima síce nepriala naplno možnostiam lyžiarskeho vyžitia, ale aj napriek tomu sme s našimi žiakmi absolvovali aktivitami nabitý kurz. Okrem pohybových aktivít v prírode sme absolvovali vzdelávacie aktivity a prednášky (biely kódex, prvá pomoc, prednáška s členom HZS zo strediska Malá Fatra, lavínová prevencia a praktické vyhľadávanie zasypaného pomocou lavínovej sondy a prístroja). Spoločne sme počas kurzu prešli viac ako 55 km krásnou prírodou Veľkej Fatry a navštívili mnohé zaujímavé miesta - Vlkolínec, Čutkovská dolina, Sidorovo, Krkavá skala, Haliny. Čas oddychu bol vyplnený spoločenskými hrami, zážitkovými aktivitami a čitateľským klubom detektívok (VIII.ročník).

• Naši prváci - noví čitatelia školskej knižnice

Do veľkej skupiny čitateľov, ktorí pravidelne navštevujú školskú knižnicu, patria už aj naši prváci.

Boli totiž slávnostne pasovaní za čitateľov školskej knižnice. Tento rok podujatie pre nich pripravili žiaci a žiačky piateho ročníka, aktívni čitatelia, ktorí pre každého prváka vyrobili preukaz čitateľa a slávnostne ho odovzdali. V príjemnej atmosfére sa niesol aj rozhovor detí o tom, ako sa správame ku knihám a aké pravidlá platia v našej školskej knižnici.

• Európsky kvíz o peniazoch

21.3.2024 sa presne o 11:00 konalo národne finále Európskeho kvízu o peniazoch. Túto súťaž organizuje Slovenská banková asociácia v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska. Z našej školy sa zapojili tri tímy z ôsmeho ročníka. Ich úlohou si bolo naštudovať ekonomické pojmy, digitálnu bezpečnosť, podvodné eshopy, informácie o európskej únii ai. Národné finále prebiehalo online formou prostredníctvom kvízu. Žiaci museli veľmi rýchlo a správne odpovedať na 15 otázok. Evelyn, Vaneska a Mia sa umiestnili na krásnom 11. mieste zo 461 registrovaných tímov. Gratulujeme dievčatá!

• Návšteva v CSS TAU Turie

Dňa 20.03.2024 sme si so žiakmi 1.B triedy spravili v škole voľno a vybrali sme sa na návštevu do CSS TAU Turie. Zamestnanci a klienti nás milo privítali. Spoločne sme si vyrobili veľkonočné pohľadnice a zahrali sme si bocciu. Prváci si pripravili hádanky, aby ukázali ako vedia čítať. Stretnutie sme zakončili malým občerstvením. Žiakom sa dopoludnie páčilo a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu.

Štvrtok 28. 3. 2024