Špeciálny pedagóg
Náplň práce
Školský špeciálny pedagóg
Školský špeciálny pedagóg je na základnej škole preto, aby žiakom účinne pomáhal zvládať učivo, aby sa v škole dobre cítili, prežívali radosť zo školskej práce a tak z nich vyrástli zdravé a harmonické osobnosti.
Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi:
- ktorí majú zdravotné znevýhodnenie napríklad poruchy učenia, poruchy pozornosti, narušenú komunikačnú schopnosť alebo iné ťažkosti, ktoré im sťažujú proces vyučovania
- s týmito žiakmi pracujú počas vyučovania pedagogickí asistenti, ktorí im umožňujú ľahšie zvládať nároky školy
- špeciálny pedagóg má na starosti individuálnu intervenciu a reedukáciu
- cielenými cvičeniami sa snaží tieto ťažkosti napraviť
Pracuje so žiakmi aj osobitne počas výchovných predmetov, prípadne po vyučovaní. Precvičuje čiastkové funkcie, ktoré môžu byť oslabené /zrakové vnímanie, sluchové rozlišovanie, pravo-ľavá a priestorová orientácia, jemná motorika, rozvíjanie slovnej zásoby/ a to na základe diagnostického vyšetrenia. Okrem toho si žiaci precvičujú a upevňujú učivo. Cvičenia sú realizované formou hier. Je potrebné ich realizovať systematicky a opakovane.
Do procesu svojej práce zapája aj rodičov:
- poskytuje materiály, pomôcky a cvičenia rodičom, aby vedeli, ako svojim deťom pomôcť.
- najlepšie výsledky alebo zlepšenia sú pozorované u žiakov, u ktorých sa do procesu reedukácie zapoja aj rodičia
- výsledkom je zlepšenie nie len v oblasti učenia, ale aj v oblasti sociálnych zručností detí
Náplň práce školského špeciálneho pedagóga:
Hlavnú náplň práce tvorí priama činnosť s deťmi so špecifickými vzdelávacími potrebami.
Špeciálny pedagóg usmerňuje učiteľov pri špecifických problémoch.
Pri práci používame rôznorodé pomôcky:
čitateľské tabuľky, didaktické pomôcky / skladačky, puzzle, dominá, pexesá.../, geometrické tvary, labyrinty, na rozvíjanie motoriky navliekanie šnúrok, drevené hlavolamy, prevliekačky, písanie do piesku, obrázkové a metodické materiály na rozvoj slovnej zásoby, pozornosti, nástenky s gramatickými pravidlami, programy na PC.
Obsah jednotlivých cvičení je vyberaný z odbornej a časopiseckej literatúry a z odborne – metodických materiálov / Raabe a iné/.
Špeciáno-pedagogická intervencia je podriadená aj súčasným požiadavkám testovania 5 a 9. Je zameraná hlavne na čítanie s porozumením, písomný prejav a na zlepšovaní procesov v oblasti matematických zručností a návykov.
Práca s rodičmi:
Termín na konzultáciu si môžu rodičia so špeciálnym pedagógom dohodnúť podľa potreby. Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu pri pôsobení na dieťa a pri zdolávaní jeho špecifických problémov. Dôležitou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie a posilnenie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie dieťaťa so špecifickými vzdelávacími potrebami.
Práca s učiteľmi a výchovným poradcom:
Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom triednych i predmetových učiteľov pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP. S triednymi a ostatnými vyučujúcimi vytvára každoročne individuálny výchovno –vzdelávací plán žiaka a priebežne s nimi konzultuje prípadné zmeny v ňom. Je nápomocný pri odborných individuálnych konzultáciách s rodičmi. Spolupráca s výchovným poradcom sa zameriava najmä na oblasť správania a na absolvovanie celoštátneho testovania 5, 9 a umiestnenie žiakov na primeraný typ strednej školy.
Spolupráca s MŠ
Školský špeciálny pedagóg spolupracuje s MŠ a podieľa sa sa na príprave predškolákov na 1.ročník ZŠ, venuje sa osobitne deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou a podľa potreby ostatným deťom.
Spolupráca s centrami psychologických a špeciálno – pedagogických služieb:
Školský špeciály pedagóg spolupracuje s poradenskými zariadeniami a je sprostredkovateľom medzi školou, rodičom a poradenským zariadením.
Pre viac informácií neváhajte kontaktovať našu školskú špeciálnu pedagogičku Mgr. Hanu Loudovú napríklad na h. loudova@centrum.sk