Prváčikovia v ŠKD vôbec nezaháľajú. Zapojili sa do projektu Klub bociana. Ich úlohou je monitorovať hniezdo bociana v Turí a získané informácie odosielať do Školy ochrany prírody vo Varíne.
Novinky
Klub bociana
- 3
Tvorili sme vlastnú knihu
Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do súťaže TVORÍME VLASTNÚ KNIHU, ktorú každoročne vyhlasuje Krajská knižnica v Žiline.
Žiaci tentokrát spracovali tému MOJE MESTO / príbeh,ktorý sa možno nestal /, napísali
a ilustrovali spolu 75 zaujímavých vlastných kníh.
Všetky odovzdané žiacke práce starostlivo posúdia porota ZŠ Turie a vyhodnotila ich nasledovne :
I. stupeň 1. miesto Filip Kováč
Paula Kozáčková
II.stupeň
V.ročník 1.miesto Matej Štaffen
2. miesto Barbora a Lucia Kajsíková
3. miesto Lukáš Filo
VI. ročník 1. miesto Andrea Kotrčová
VII.ročník 1. miesto Kristína Ďunďová
2. miesto Vanesa Pudíková
VIII ročník 1. Adam Zelník
Víťazom blahoželáme a prajeme všetkým žiakom veľa tvorivých síl pri písaní a ilustrovaní
ďalších vlastných kníh.
Hľadáme najväčšieho hokejového fanúšika!
Máš rád hokej a nevieš sa už dočkať začiatku MS v hokeji? Možno hľadáme práve teba!
Prezleč sa za ozajstného fanúšika a pošli nám tvoju fotku, prípadne fotku celej vašej fandiacej rodinky. Fotky uverejníme na našej stránke. Tešíme sa na vaše super nápady! Fotky pošlite na: mariannette01@gmail.comNEZABUDNI! V škole môžeš aj natipovať výsledky zápasov a získať špeciálnu odmenu najlepšieho tipéra :)
Najväčší hokejový fanúšik! - súťaž
- 1
Vzdelávanie žiakov od 17. mája 2021
V súlade s Rozhodnutím ministra školstva číslo: 2021/13405:1-A1810 zo dňa 13.5.2021 bude vzdelávanie v našej základnej škole uskutočňované nasledovne:
- platí rozvrh hodín zo septembra 2020,
- obnovená je činnosť ranného ŠKD od 6,30 hod. – len žiaci zapísaní do ŠKD,
- ostatní žiaci nastupujú na vzdelávanie od 7,30 hod.,
- naďalej sa pri nástupe do školy vykonáva ranný filter – meranie teploty, dezinfekcia rúk,
- zákonný zástupca je povinný vyplniť vyhlásenie o bezinfekčnosti (TU) v prípade, ak dieťa vymeškalo najmenej 3 vyučovacie dni v jedom slede vrátane víkendu,
- zamestnanec je povinný vyplniť vyhlásenie o bezinfekčnosti (TU) v prípade, ak vymeškal najmenej 3 vyučovacie dni v jedom slede vrátane víkendu,
- návštevníci školy sú povinní pri návšteve školy predkladať vyhlásenie návštevníka školy o bezinfekčnosti (TU)
Organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu sa uskutočňuje v súlade s pravidlami Manuálu.
Vyznanie pre mamu
Čie sú tie ruky lásky, čo vedú zo srdca?
Oči, čo porozumenie so mnou majú?
A ten hlas, čo riekne ľúbim ťa...
Naveky v našich srdciach zostávajú.
Kto ma ráno do školy budí?
Tvár, ktorá mi pomôže v núdzi.
Ruky nežné, úsmev hravý,
užite si svoj deň, milé mamy.
Ďakujem ti za bezbrehú trpezlivosť,
za semienko dobra, čo si do mňa vsiala,
chvíle s tebou, sú naozajstná radosť,
vďaka za láskavosť, čos do vienka mi dala.
Dopraješ mi takmer všetko,
čo v mojich očiach vidíš.
Príjemná je pre mňa každá chvíľa s tebou,
veď len v tvojej prítomnosti viem byť vždy sám sebou.
Vždy sa o mňa s láskou staráš,
svoje srdce na dlani mi dávaš.
Nejde to so mnou vždy jednoducho,
a zaslúžim si občas poza ucho.
Pomoc už teraz veľmi nepotrebujem,
ale za všetko ti zo srdca ďakujem.
Moja milá mamička,
ďakujem Bohu za teba,
nech si stále zdravučká,
ver, raz pôjdeš do neba.
Jedným slovom vyjadriť to nejde,
ako veľmi si vážim, že si tu.
V tvojom objatí ma vždy všetko prejde
a smútok hodím rýchlo za hlavu.
Bezpečie, lásku a hojnosť,
to všetko pri tebe cítim.
Dávaš mi pri všetkom voľnosť
aj motýľa vďaky pre teba dnes chytím..
Ty si tá, ktorá radosť a nehu nám rozdáva,
tá, ktorá aj v zlom pri mne stojí.
Vidím ti do duše, aj keď to najavo nedávaš,
a verím, že všetko nepokojné sa zahojí.
Dávate nám život krásny, mamy.
naplnený je množstvom nádejí.
Vyslovujem dnes pre vás mnoho prianí,
aby váš život bol stále nádherný.
17
Apríl v znamení Zeme
22. apríla má sviatok naša Zem. Nelenili sme a snažili sme sa jej aspoň trošku pomôcť. Na školskom dvore a v okolí školy sme pozbierali odpadky. Vytvorili sme rôzne plagáty a pútače, ktoré upozorňujú na to, že Zem sa naozaj musí často spamätávať zo šoku, ktorý jej spôsobujeme. Stačí, keď sa vyberieme niekam do prírody. Odpadky, ktoré sa tam povaľujú... No nie je vám z toho niekedy smutno? Rozprávali sme sa o tom, ako každý z nás môže priložiť ruku k dielu. Či už zhasínaním svetla, šetrením vody, uprednostnením pešej chôdze a bicykla pred autom... Záleží len na nás.
Žiaci dostali aj špeciálnu úlohu - vyrobiť dielo z odpadového materiálu. Zapojili sa všetky triedy na 1. stupni a vyrobili krásne umelecké diela. Určiť víťaza bolo veľmi náročné. Napokon sa porota zhodla v tom, že to naj dielo vytvorili štvrtáci. Blahoželáme!
12
Ďakujem
Neviem zvoliť výstižnejšie slovo, ktorým by som vyjadrila hĺbku svojej vďaky. Hoci stále nie je vyhrané, chcem všetkým vyjadriť svoju neskonalú vďaku, pretože v uplynulom náročnom čase ste stáli na našej strane. Ďakujem teda:
- svojim kolegom – pedagogickým zamestnancom, ktorí dokázali trpezlivo pracovať so žiakmi spoza displeja počítača a popri tom pružne reagovať na neustále zmeny, vzdelávať sa a aktívne navrhovať riešenia v tomto komplikovanom období,
- svojim kolegom – nepedagogickým zamestnancom, ktorí tichučko z úzadia zabezpečovali všetok servis potrebný k prekonaniu týchto neľahkých chvíľ, vždy ochotne a spoľahlivo,
- rodičom našich žiakov, ktorí bravúrne posilnili naše učiteľské pozície v domácnostiach, spolupracovali s nami a, často aj proti vlastnému presvedčeniu, podnikli kroky, aby sme mohli s deťmi pracovať naživo,
- našim skvelým žiakom, ktorí často museli prekonať svoju pohodlnosť a zväčša zodpovedne komunikovali so svojimi učiteľmi. Dokázali nám, že je v nich veľký potenciál a snaha posúvať sa je u nich väčšia ako vlastné pohodlie,
- zriaďovateľovi školy, hlavne pani starostke, ktorá vždy vypočula naše požiadavky, výdatne nám pomáhala so zabezpečením testovania a celého priebehu vzdelávania, v žiadnej situácii nás nenechala v štichu.
Zvlášť ďakujem rodičom a dobrovoľníkom z testovacieho tímu, ktorí svoje voľné chvíle venovali verejnosti. Nie vždy mali jednoduchú úlohu, práca s ľuďmi je predsa len mimoriadne náročná, no nikdy sa nesťažovali a vždy boli poruke.
Som naozaj hrdá a vďačná osudu, že mi doprial byť súčasťou veľkej rodiny – Turie.
Henrieta Adámyová, riaditeľka školy
Vzdelávanie od 3. mája 2021
Vzdelávanie žiakov sa bude riadiť priloženým rozvrhom hodín. ŠKD bude fungovať podľa doteraz nastaveného režimu bez ranného ŠKD. Potreba preukázať sa negatívnym testom alebo jeho náhradou sa riadi priloženou infografikou.
Keďže okres Žilina sa aktuálne nachádza v červenej farbe, pri nástupe na vzdelávanie dňa 3.5.2021 nebude potrebné pri vstupe do budovy preukazovať sa negatívnym testom ani jeho náhradou u žiaka 2. stupňa, zákonného zástupcu ani zamestnanca ZŠ.
Naďalej platí potreba ranného filtra a prekrytia horných dýchacích ciest rúškom.
Zákonný zástupca však je povinný vyplniť priložené čestné vyhlásenie - žiadame elektronicky.
Testovanie občanov obce Turie
Miesto testovania: ZÁKLADNÁ ŠKOLA TURIE
Dátum testovania: 1.05.2021 /sobota/
Čas testovania:
8:00 hod. – 13:00 hod.
- posledný ster o 12.45 hod.
K testovaniu je potrebný:
- občiansky preukaz,
- telefónne číslo /mobil alebo pevná linka/
Dôležité upozornenie:
Prosíme rodičov a zákonných zástupcov detí ZŠ, aby sa nahlásili administrátorovi úvodnej registrácii.
V rámci testovania občanov v obci budú uprednostňovaní obyvatelia s trvalým pobytom na území obce Turie.
Žiadame všetkých občanov o rešpektovanie minimálne 2m odstupov pred vykonaním steru i počas čakania na výsledok a povinné prekrytie tváre respirátorom.
Kniha - najlepší priateľ človeka
- 5
V mesiaci marec, ktorý je venovaný knihe, sme sa zapojili do viacerých aktivít. Priniesli sme si z domu obľúbenú knihu, ktorú sme pripojili k ostatným knižkám na výstavu. Mohli sme si tak prelistovať knižky našich kamarátov a zistili sme, že niektorí majú radi rozprávky, iní zase dobrodružnú literatúru, encyklopédie... Navštívili sme školskú knižnicu. Hlavne prváčikovia sa v nej cítili ako v raji. Vyrobili sme si záložky do knihy a nakoniec sme si zahrali aj divadielko o Červenej čiapočke. Vyskúšali sme si povolanie spisovateľa a napísali sme a vyrobili vlastné knižky. Mnohí z nás sa zapojili do výzvy Oci, mami, čítajte si s nami. Čakalo nás aj veľmi milé prekvapenie v podobe knižných kútikov, ktoré pribudli na prvom poschodí. Máme tak ku knižkám bližšie a môžeme sa do nich kedykoľvek začítať, najmä cez prestávky. Knižky nám nie sú ľahostajné a mali by sme im dať prednosť pred mobilom, tabletom, počítačom... Dočítania kamaráti!
Noví čitatelia v školskej knižnici
Marec, mesiac knihy, nám pripomína, aké sú knihy vzácne pre rozvoj mysle a ľudskú dušu.
Aj naši prváci sa stali 18.3. právoplatnými čitateľmi. V tento deň im najstarší žiaci, štvrtáci, slávnostne odovzdali čitateľské preukazy do školskej knižnice. Prihovorili sa im ako zodpovední čitatelia, ktorí si počas štyroch rokov vybudovali s knihami kamarátsky vzťah založený na dôvere, dobrodružstve, zábave a zmysluplného vyplnenia času. Nezabudli každému prváčikovi pripomenúť ako sa o vypožičanú knižku treba starať a aké je čítanie kníh poučné, zábavné, ale i návykové.
20
28. marec - Deň učiteľov
V tento krásny deň patrí naše poďakovanie aj p. vychovávateľkám Alenke, Lenke a Mariannke a pani učiteľke prváčikov Miške.
Oci, mami, čítajte si s nami!
- 3
Mesiac marec je na to ako stvorený. Veď nie nadarmo sa hovorí, že kniha je najlepší priateľ človeka. Tvojou úlohou bude v týždni od 15. 3. do 21.3. 2021, každý deň doma nahlas čítať aspoň 15 minút pre maminu alebo ocka. Prípadne ti môžu čítať oni, napríklad pred spaním. Pošli fotku ako dôkaz na adresu: mariannette01@gmail.com
Bude super, ak ti to čítanie vydrží čo najdlhšie, nielen ten týždeň!
Ak si deti čítajú spolu s rodičmi, upevňuje sa ich vzájomné puto,
pretože si navzájom venujú pozornosť a trávia spolu čas!
Veselý deň v maskách
V piatok 12. 2. 2021 bolo v našej škole poriadne veselo! Do školy sme prišli v maskách a v nich sme sa aj učili. V triedach namiesto pani učiteliek učila čarodejnica, skejťáčka a iné veselé postavičky. Úsmev na tvári nám vyčaril aj šašo. Namiesto žiakov sedeli v laviciach princezné, piráti, policajti, Spiderman, Snehulienka, indián, poľovník, Fíha Tralala a dokonca aj Harry Potter s Hermionou. V družine sme si zaspievali známu pesničku – Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde... a nakoniec sme pochovali basu.
Na tento veselý deň budeme ešte dlho spomínať.
1
Organizácia vyučovania od 8.2.2021
Postavme si snehuliaka – vyhodnotenie
Ďakujeme žiakom, ktorí sa zapojili do našej výzvy a poslali nám nádherných snehuliakov, ale aj iné úžasné postavičky zo snehu. Všetky vaše výtvory sú také krásne, že sme sa rozhodli, že každý z vás dostane po návrate do školy malú sladkú odmenu.
14
Oznam o vzdelávaní od 1.2.2021
Od 1.2.2021 pokračuje dištančné vzdelávanie pre všetkých žiakov. Žiaci 1. stupňa majú možnosť pracovať v ŠKD za doteraz platných podmienok:
- Potvrdenie zamestnávateľa o potrebe osobnej prítomnosti na pracovisku.
- Negatívny výsledok antigénového testu alebo PCR testu.
O nástupe do ŠKD stačí informovať triedneho učiteľa kvôli zasielaniu úloh p. vychovávateľke a tiež je potrebné prihlásiť dieťaťu stravu.
Oznam o vzdelávaní od 25.1.2021
Vzdelávanie žiakov 1. aj 2. stupňa naďalej pokračuje dištančnou formou. Pre rodičov detí 1. stupňa z kritickej infraštruktúry naďalej platí možnosť prihlásiť svoje dieťa do ŠKD za nasledujúcich podmienok:
- Potvrdenie zamestnávateľa o potrebe osobnej prítomnosti na pracovisku.
- Negatívny výsledok antigénového testu alebo PCR testu nie starší ako 72 hodín aspoň jedného zo zákonných zástupcov.
O nástupe do ŠKD stačí informovať triedneho učiteľa kvôli zasielaniu úloh p. vychovávateľke a tiež je potrebné prihlásiť dieťaťu stravu.
Potvrdenie zamestnávateľa
Predĺženie klasifikačného obdobia
Pedagogická rada prerokovala Rozhodnutie ministra zo dňa 4.1.2021 o možnosti predĺžiť klasifikačné obdobie do 31.3.2021 a rozhodla nasledovne:
Hodnotenie a klasifikácia žiakov za 1. polrok školského roka 2020/21 sa uskutoční v našej škole do 28.2.2021.
