Novinky

          • Oblievačka

          • Leto nám posledné dni dáva najavo, že už je naozaj tu. My, družínári, sme to využili   a jeden z horúcich dní sme si spestrili tým, že sme sa poriadne osviežili. Priniesli sme si striekacie pištole a poriadne sme sa pooblievali. Pán školník tiež nelenil a poriadne nás popolieval. Takže v septembri sa vrátime určite o niečo vyšší.

            Letu zdar a prázdninám zvlášť!

          • Opekačka

          • V družine sme mali super akciu. Opekačku na školskom dvore! Už od rána sme sa nevedeli dočkať. Priniesli sme si slaninku, špekáčiky... k tomu chlebík, horčica, kečup. No mňam! Osviežili sme sa v bufete, v ktorom dievčatá pripravovali vynikajúce drinky. Vôňa opečeného mäska a radostný džavot sa niesli široko - ďaleko. Prežili sme krásne popoludnie.

          • Psíky v ŠKD

          • V jeden slnečný deň k nám do družiny zavítala Karolínka Kupková, naša bývalá žiačka. Neprišla sama, priviedla so sebou aj svojich dvoch verných kamarátov - krásnych psíkov. Karolínka sa venuje kynológii. Je to veda, ktorá sa zaoberá psíkmi. Hneď na prvý pohľad nás zaujala poslušnosť psíkov. Predviedli nám základné povely a rôzne triky. Zistili sme, že veľmi dôležité je nielen psíka mať a hrať sa s ním, ale hlavne ho treba dobre vycvičiť.

            Ďakujeme Karolínka!

          • Zápisky zo školy v prírode

          • Škola v prírode – Ekolandia  Ždiar  Belianske Tatry

            1.deň.

            Plní očakávaní sme vyrazili autobusom do Ždiaru. Cesta bola dlhá, ale spríjemňovali nám ju krásne výhľady do prírody a neskôr na Tatry. Cestou sme zažili slnko a dážď a to sme ešte netušili, že také to bude všetky ďalšie dny. Po príchode do hotela sme sa ubytovali, naobedovali a  čakala nás naša nová sprievodkyňa Katka. Povedala nám, čo nás čaká. Smiešny maskot nám rozdal šatky a pracovné listy s úlohami, ktoré budeme počas pobytu plniť: Hneď prvú sme splnili najľahšie a veľakrát.

            1. Behať v daždi.
            2. Prejsť po kmeni padnutého stromu.
            3. Vytvoriť umelecké dielo v prírode.
            4. Vyliezť na strom.
            5. Namočiť si bosú nohu v potoku.
            6. Nájsť zelený poklad.
            7. Uskutočniť dlhú túru.
            8. Zložiť báseň o medveďovi.
            9. Nájsť si kamaráta medzi stromami
            10. Nájsť si úkryt v prírode.

             

            Čakala nás vychádzka do Strednice / zistili sme prečo sa tak volá/ a aktivity s horským sprievodcom. Veľa zaujímavého sme sa dozvedeli aj o histórii Ždiaru a Belianskych Tatier. Dozvedeli sme sa názvy najbližších pohorí a vypočuli sme si povesť, ktorá sa viaže k pomenovaniu dvoch najvyšších vrchov Belianskych Tatier – Vidly a Havrana.  Všetci sme chceli získať certifikát  školáka v prírode a tak sme plnili  zaujímavé úlohy, ktoré nám naši sprievodcovia pripravili. Po večeri nás ešte čakala prezentácia o záchranároch a horskej službe. Goralská rozprávka na dobrú noc urobila bodku za náročným dňom a hoci sa nám ešte spať nechcelo, tešili sme sa, čo nás čaká zajtra.

             

            2.deň

            Po raňajkách, ktoré sme si vychutnali, lebo bolo z čoho vyberať, sme sa vybrali na 8 km vychádzku Monkovou dolinou. Sprevádzali nás naši noví kamaráti Jakub a Jerguš, ktorí mali pre nás pripravenú hru. Hľadali sme poklad, ale najprv sme museli nájsť indície /včielky/ ukryté na rôznych miestach, ktoré nás k nemu mali zaviesť. Správy vo včielke obsahovali múdre výroky o prírode, nad ktorými sme mali možnosť sa zamýšľať a písmená, ktoré nám pomôžu objaviť poklad, keď ich všetky nájdeme. To sa nám podarilo a poklad – pravé goralské cukríky- sme si spravodlivo rozdelili. Cestou sme sa okrem iného naučili aj čo je to „Earthgeocashing“ a s pomocou nášho sprievodcu Jakuba a jeho aplikácie v mobile sme dokonca jednu takú „kešku“ našli. Po obede a oddychu na izbách, ktorý využívame aj na písanie denníkov, sme sa vybrali na návštevu Ždiarskeho múzea. Naši spolužiaci Jerguško a Miška sa obliekli do krojov a zapózovali nám v tradičnom goralskom oblečení. Poznali sme goralský folklór a zistili veľa zaujímavostí o histórii a súčasnosti Ždiaru a kraja pod Tatrami. Na záver nesmel chýbať nákup suvenírov a 2. deň bol úspešne za nami.

             

            3.deň

            Od rána sme sa tešili na návštevu Belianskej jaskyne a tá nás nesklamala. Museli sme síce zdolať pre niektorých kondične náročnejší výstup k nej, ale stálo to za to. Odmenou nám bol pohľad na nádhernú kvapľovú výzdobu a zaujímavý výklad vďaka ktorému sme objavili skameneného Jánošíka, zasneženú palmu, šikmú vežu v Pise, krokodílov a veľa  ďalších pozoruhodností. Nakoľko sme boli pozorní a veľa si z výkladu zapamätali, čakal nás na záver sľúbený koncert v najkrajšom dóme jaskyne. Počuli sme krásny naozajstný spev a reprodukované melódie fujary , ktoré spestrovali  blikajúce svetlá. Samozrejme sme si na niekoľko sekúnd užili aj naozajstnú tmu v jaskyni. Vďaka všetkým týmto zážitkom sme ani nepostrehli, že sme zdolali vyše 800 schodov a 1300m chodieb jaskyne.

            Po dobrom obede a oddychu sme opäť vyrazili do prírody. Čakali nás nové hry pomocou ktorých sme lepšie poznali stromy aj život zvierat v lese. Na to, že každý deň môžeme trocha zmoknúť sme si už zvykli a ani nám to nevadilo. Ešte zopár dní navyše a stanú sa nás možno „ozajstní horali“.

            Večer sme si pozreli film o medveďoch.

             

            4.deň

            Na dnešný deň sme sa dobre vyspali, lebo nás čakal celodenný výlet do Javorovej doliny. Do batohov sme si zbalili vodu, jedlo na celý deň a stále potrebný pršiplášť a vyrazili na zastávku autobusu, ktorý nás zaviezol do Tatranskej Javoriny. Náš sprievodca Peter nás previedol dolinou a opäť porozprával veľa zaujímavostí o tatranskej prírode. Na lúke sme hrali hry, ktoré nám zábavnou formou pomohli lepšie porozumieť lesu, zvieratkám a ohňu. Pozreli sme si geologický chodník a zistili aké horniny a nerasty sa v Tatrách nachádzajú. Cestou späť do Tatranskej Javoriny nám riadne vyhladlo a opekačka patrila k ďalším z najlepších zážitkov. A to sme ešte neboli na konci dňa. Keď sme sa občerstvili, vybrali sme sa na cestu k loveckému zámočku, ktorý patril kniežaťu Hohenlohe. Dnes tieto krásne priestory navštevujú slovenskí prezidenti a ich hostia. My sme boli prví návštevníci v tejto sezóne, ktorí mohli obdivovať krásne zariadenie, množstvo loveckých trofejí a vypchatých zvierat. Dozvedeli sme sa, že správny poľovník zvieratá a prírodu aj chráni. A to sa tu učíme aj my. Večer nás čakalo vyhodnotenie školy v prírode, získali sme zaslúžené certifikáty a a na diskotéke sme sa poriadne vyjašili.

             

            5.deň

            Ani sme sa nenazdali, ako ten čas beží a popri perfektných zážitkoch, zábave a hravom učení sme boli na konci celého pobytu. Cesta autobusom ubehla rýchlo a rodičia, na ktorých sme sa veľmi tešili /a oni na nás/, nás vítali doma v Turí.

          • Včielka

          • Do tajničkovej súťaže Včielka sa zapojilo 48 detí z 1.2.3. a 4.ročníka. V priebehu 8 týždňov deti riešili tajničky, osemsmerovky, sudoku, doplňovačky, matematické hádanky a hlavolamy. Všetky deti boli úspešné v riešení úloh, no len zopár deťom sa poradilo byť vytrvalými. Najlepšími riešiteľmi boli:

            1.ročník: Nia Kováčová, Eliška Harvaníková, Martinka Jankechová

            2.ročník: Lucka Husáriková, Matúško Václav, Bibka Chovanová

            3.ročník: Zuzka Novotná, Katka Jankechová

            4.ročník: Adamko Kováč

            Všetkým vytrvalcom srdečne gratulujeme a prajeme, nech sú stále usilovní ako včeličky😊

          • SadOVO

          • SadOVO je projekt školských ovocných sadov. Nám sa podarilo dostať medzi 10 slovenských škôl, ktoré v tomto projekte budú zapojené. Pomocou organizácie Živica sa pokúsime obnoviť a doplniť ovocný sad v areáli našej školy. 31.5.2022 sme už začali naplno pracovať. Práve tento deň sa uskutočnil úvodný workshop pre žiakov 6. ročníka, ktorí sa podujali tento projekt koordinovať. Počas workshopu žiaci merali, plánovali a vytyčovali vhodné miesta na vysadenie nových odrôd ovocných stromov. Samozrejme sa aj vzdelávali a najviac zabávali. :)

          • Bola to príjemná a zábavná sobota

          • Tak sme sa predsa dočkali. Po období „nútenej sociálnej izolácie“ sa konečne  mohlo uskutočniť megarande rodičov, učiteľov a detí našej základnej aj materskej školy, na ktoré sme tak dlho čakali. Hoci sychravé ráno nás trochu vystrašilo, celý zvyšný slnečný deň bol dostatočnou náplasťou a prilákal aj tých, ktorí možno pochybovali. Všetci zúčastnení, a že ich bolo neúrekom – vyše 300 ľudí, si naplno vychutnali športovo-zábavné stanovištia pre deti aj dospelých, vzájomné rozhovory, fantastický guláš (mňam, ešte aj teraz sa mi zbiehajú sliny), pestrú ponuku domácich koláčikov, dostatok rôznych nápojov, veselosti a..... Fúú, bolo toho ozaj neúrekom.  Nuž nechcelo sa nám večer veľmi odchádzať domov. Hoci v toto popoludnie neboli vyhlasovaní žiadni víťazi ani rozdávané medaily či iné ceny, radosť z novoobjavenej ľudskej blízkosti nás presvedčila, že na dobré sa nezabúda. Právom dostalo toto podujatie názov „Jarmok dobrej nálady“. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné podujatie.

                   A že sme mohli stráviť toto príjemné popoludnie, za to patrí srdečná vďaka obetavým rodičom – p. Kotrčovej, Kozlíkovej, Chupáňovej Janke = stáliciam, ochotným pomocníčkam a pomocníkom – p. Mičkyovej Janke, Porubčanskej V., Brezániovej K., Tandarovi Michalovi, Chupáňovej Danke, Cigánikovej M., Pudíkovej Zuzke, Klačkovej Ivane, Klačkovi Dominikovi, Chupáňovi Milanovi, Martinovi Loncovi, Daniele Madorrán Fortuňo a samozrejme guľášmajstrovi – Cvičkovi Jurajovi. Za fajné čapované nápoje ďakujeme sponzorom -  pánom Dubovcovi  M. a Klačkovi D. No a za zaujímavé stanovištia patrí vďaka učiteľskému zboru ZŠ a MŠ a obetavým žiakom 6.,8. a 9. ročníka.

                                           Ad revidendum na jeseň 2022

          • Pohybom ku zdraviu

          • Svetový deň Pohybom ku zdraviu si pripomíname 10. mája. V školskom klube sme sa nielen v tento deň, ale počas celého týždňa venovali športovým a pohybovým aktivitám. Hrali sme florbal, futbal, minibasketbal, prekonávali prekážkovú dráhu a celé sme to zavŕšili tancom. Ten nám ide naozaj super. Tešili sme sa z toho, že sa môžeme hýbať a športovať. Veľa sme sa pritom aj nasmiali. Nie sme žiadne padavky, s pohybom si tykáme!

        • Hľadáme najväčšieho hokejového fanúšika
          • Hľadáme najväčšieho hokejového fanúšika

          • Opäť tu máme veľký hokejový sviatok! Majstrovstvá sveta v hokeji sa tento rok konajú vo Fínsku. Vieme, že aj v našej škole máme hokejových fanúšikov, no my hľadáme toho najväčšieho! Ak si to práve ty, tak nám pošli fotku ako fandíš, fandíte. Fotky posielajte na: MarcelaGoliatova@zsturie.edu.sk

            Držíme našim chlapcom palce!

            PS: Nezabudnite sa aj zapojiť do školskej tipovacej súťaže ;)

          • Informácie k zápisu do materskej školy

          • Termín zápisu: 1.5.2022 - 15.5.2022

            Zákonný zástupca je povinný:

            • zapísať do povinného predprimárneho vzdelávania dieťa, ktoré bude v ňom pokračovať, t.j. dieťa, ktoré k 31.8.2022 dovŕšilo 6 rokov,
            • zapísať do povinného predprimárneho vzdelávania dieťa, ktoré bude v ňom pokračovať, t.j. dieťa, ktoré k 31.8.2022 dovŕšilo 5 rokov,
            • pred samotným zápisom v materskej škole vyplniť elektronickú prihlášku, ktorú po vypísaní vytlačíte a podpíšu ju obaja zákonní zástupcovia
            • doložiť prílohy: lekárske potvrdenie (TU), ktoré obsahuje informáciu o zdravotnej spôsobilosti navštevovať materskú školu a údaj o povinnom očkovaní.

            Prihlášku podpíšu obaja zákonní zástupcovia, pretože v zmysle aktuálne platnej legislatívy je potrebný na prihláške podpis oboch zákonných zástupcov.

             Výnimky:

            1. jednému rodičovi bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností  (je možné preukázať neoverenú kópiu rozhodnutia súdu),
            2. jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (je možné preukázať potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu),
            3. zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou  a vec neznesie odklad, rodič predloží písomné vyhlásenie (Príloha č. 2),
            4. ak sa zákonní zástupcovia dohodnú, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, musia riaditeľovi školy doručiť  písomné vyhlásenie (Príloha č. 3) - stačí priniesť podpísané k zápisu.

            Bližšie informácie k prijatiu dieťaťa do materskej školy.

            ELEKTRONICKÚ PRIHLÁŠKU už je možné vyplniť.

          • Deň tanca - 29. apríl

          • Hip–hop, disko, polka, valčík, break dance, samba, tango, karička, čardáš,  balet.... a ešte mnoho iných tancov nám dokáže zlepšiť náladu. Dokonca je vedecky dokázané, že vďaka tancu sme šťastnejší, pomáha nám zlepšiť si držanie tela, znižuje stres, pomáha chudnúť a udržiavať si postavu, zlepšuje pevnosť a pružnosť tela, zvyšuje sebavedomie, znižuje stres, rozvíja pamäť a pomáha nášmu srdiečku. Zvládne ho úplne každý, tak prečo netancovať? Tanec vyčaril úsmev na tvári  aj nám, keď sme sa zišli 29. apríla na dolnej chodbe a poriadne sme si zatancovali. Deň tanca by mohol byť kľudne aj každý deň.

          • Deň Zeme - 22. apríl

          • Osud našej Zeme nám nie je ľahostajný. 22. apríla oslavuje svoj sviatok. Preto sme nelenili a venovali  sme jej v apríli zvýšenú pozornosť. Čakali na nás rôzne aktivity. Kreslili sme plagátiky, riešili zaujímavé pracovné listy a veľa sme sa o našej Zemi a o životnom prostredí rozprávali. Hlavne o tom ako by sme my mohli pomôcť. Napokon sme sa vybrali na školský dvor a do okolia školy zbierať odpadky. Nebolo ich vôbec málo... Pomôcť môžeme aj tak, že budeme  viac používať bicykel ako auto, budeme šetriť pitnou vodou, recyklovať, separovať odpad, zhasínať svetlo... Nebuďme ľahostajní a chráňme si našu Zem!

          • Hasič v školskom klube

          • Neľakajte sa, našťastie nám v škole nič nehorelo. To len k nám zavítal pán Peter Chupáň, ktorý pracuje ako hasič. Prišiel nám všeličo zaujímavé porozprávať a nielen to. Doniesol so sebou aj pravé hasičské prilby, hasičské oblečenie a rôzne pomôcky, ktoré hasiči pri hasení požiaru používajú. Bolo to naozaj super. Zistili sme, že povolanie hasiča nie je vôbec jednoduché. Napriek tomu sa to niektorým chlapcom tak zapáčilo, že sa rozhodli, že keď budú veľkí, tak z nich budú hasiči. Veľmi pekne pánovi Chupáňovi ďakujeme!

          • Noc v škole

          • Konečne! Predsa sme sa dočkali. Po dvoch rokoch sme opäť mohli nocovať v škole a veru sme si to všetci vychutnali. Téma blízka deťom aj dospelým „Z rozprávky do rozprávky“ poskytla naozaj veľa zábavy. Rozprávkové postavy ako Danka a Janka, baba Jaga, Buratino, Ferdo Mravec, lesná žienka, čarodejnica, ded Vševed, Červená Čiapočka, Janko Hraško, vodník, skrátka celá rozprávková ríša pripravili pre všetky zúčastnené deti množstvo hier a súťaží. Odmenou bol nielen sladký koláčik, ale aj animovaná rozprávka. Tá bola pre mladšie deti signálom k uloženiu sa do spacákov a pre starších žiakov vstupom do druhej časti noci. Počas nej sa športovalo až do bieleho rána.......

            Už sa tešíme na budúci rok.

          • Veľkonočné pozdravy

          • V predchádzajúcich pandemických rokoch začali žiaci našej školy vyrábať vianočné a veľkonočné pozdravy pre obyvateľov Centra sociálnych služieb Tau v Turí, až sa z toho stala tradícia. Osobne sme sa stretnúť nemohli, ale aspoň virtuálne sme sa dozvedeli, že naša práca mala dobrý ohlas a niekoho sme potešili. Tento rok sme sa zlepšili a veľkonočných prianí sa nám podarilo vyrobiť viac a tak sme pamätali na ďalších ľudí, ktorí nemali to šťastie ako my – narodiť sa zdraví v milujúcich rodinách a rozhodli sme sa potešiť obyvateľov podobného zariadenia v Žiline. Tí si našu prácu veľmi vážili a prejavili záujem pricestovať, zoznámiť sa s nami a osobne si aj naše pozdravy prevziať. Pricestovali štyria klienti tohto zariadenia spolu s pani riaditeľkou a sociálnymi pracovníčkami.  Stretli sme sa s týmito zástupcami zariadenia sociálnych služieb aj my – žiaci 4.B spolu s pani triednou učiteľkou a pani riaditeľkou pred budovou našej školy a odovzdali im naše pozdravy, ktoré sa im páčili a veríme, že aj ostatným urobili radosť. 

          • Informácie k zápisu do 1. ročníka základnej školy

          • Pozvánka

            Termín zápisu: 19.4. - 22.4.2022

            Čas zápisu: od 15:00 do 17:30

            Zákonný zástupca je povinný:

            • zapísať do 1. ročníka na plnenie povinnej školskej dochádzky dieťa, ktoré k 31.8.2022 dovŕšilo 6 rokov,
            • pred samotným zápisom v základnej škole vyplniť elektronickú prihlášku (prihlášku nie je potrebné priniesť v papierovej podobe).

            Zápisu sa musia zúčastniť obaja zákonní zástupcovia, pretože v zmysle aktuálne platnej legislatívy je potrebný na prihláške podpis oboch zákonných zástupcov.

             Výnimky:

            1. jednému rodičovi bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností  (je možné preukázať neoverenú kópiu rozhodnutia súdu),
            2. jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (je možné preukázať potvrdením od všeobecného lekára zákonného zástupcu),
            3. zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou  a vec neznesie odklad, rodič predloží písomné vyhlásenie (Príloha č. 2),
            4. ak sa zákonní zástupcovia dohodnú, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca, musia riaditeľovi školy doručiť  písomné vyhlásenie (Príloha č. 3) - stačí priniesť podpísané k zápisu.

            ELEKTRONICKÚ PRIHLÁŠKU už je možné vyplniť.

        • Burza kníh
          • Burza kníh

          • Marec sa nám minul a spolu s ním aj knihy na čítanie.
            Istotne máte doma knihy, ktoré ste už prečítali a iba vám ležia na poličke. Neviete čo s nimi? My áno.

            Rozhodli sme sa usporiadať burzu kníh.

            Dones jednu knihu, ktorú už čítať nebudeš a vymeň ju za novú, ktorú donesie niekto iný. Knihy sa nepožičiavajú, ale darujú, takže vyber takú, ktorá ti chýbať nebude.

            Knihu, ktorú venuješ do burzy odovzdaj ráno pred vyučovaním v knižnom stánku na dolnej chodbe do 8. 4.  2022. Výmena sa uskutoční 11. – 13. 4. v čase veľkých prestávok, kedy si knihy nájdu svojich nových majiteľov. 

            Tešíme sa spolu s vami na nové knižné dobrodružstvo.

          • Marec-mesiac knihy

          • Kniha je najlepší priateľ človeka. V marci sme sa aj my viac venovali knihám a všetkému, čo je s nimi spojené. Na hodinách literatúry žiaci  prezentovali svoju obľúbenú knihu. Mladší žiaci písali vlastné knižky. Zo štvrtákov sa stali spisovatelia, ilustrátori a napísali knižku pre prváčikov. Keďže už poznajú skoro všetky písmenká, tak si mohli knižku aj sami prečítať. Družinári navštívili Obecnú knižnicu v Turí. Pani knihovníčka si pre nich pripravila zaujímavé úlohy, ktoré úspešne vyriešili. Prváčikovia si zahrali divadielko na známe rozprávky a mnohí žiaci prišli 28. 3. prezlečení za svojich obľúbených literárnych hrdinov.

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Turie 394
      • +421415989192
        +421903533369
        +421903533364 - školská jedáleň
      • Turie 394
        01312 Turie
        Slovakia
      • 54286816
    • Prihlásenie